12 maja 2024r. Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Burmistrz Mikulski storpedował możliwość 9-milionowych oszczędności, ....

Pod tekstem - dopisek z połowy grudnia  aktualizujący dane. AD

            Burmistrz Tadeusz Mikulski zaplanował zaciągnięcie przez Miasto Garwolin kredytu 13,8 miliona złotych na spięcie planu finansowania rozpoczętej już budowy basenu. Stało się tak dlatego, że nie pozyskał tak dużych dotacji z instytucji państwowych i europejskich, jakie obiecywał. Ponieważ zaplanował spłatę tego kredytu przez 20 lat, to jego odsetki wyniosłyby przy oprocentowaniu 7% ponad 11 milionów złotych. Burmistrz przedłożył ten projekt Radzie Miasta do zatwierdzenia w formie uchwały. Takie finansowanie zbulwersowało radnych – 6 października nie zgodzili się na akceptację pomysłu i polecili skarbnikowi Miasta wypracować przez tydzień wariant alternatywny.

            Przewodniczący Rady Miasta Marek Janiec nie czekając na wynik tych prac stworzył swój projekt wyjścia z trudnej sytuacji. Brzmiał on tak: kredyt należy zaciągnąć na 5 lat – wtedy odsetki wyniosą 2,3 miliona złotych. Dochody Miasta należałoby podeprzeć niestety zwiększonym o 10% podatkiem od nieruchomości i środków transportowych firm – dałoby to 450 000.- złotych rocznie, które opłaciłyby oprocentowanie długu. Dzięki podwyżce podatków Miasto zdobyłoby zdolność zaciągnięcia kredytu na okres 5 lat. W najbliższym okresie 2-3 lat Miasto praktycznie musiałoby zrezygnować z małych inwestycji (na średnie i duże i tak nie byłoby pieniędzy), ale w perspektywie długofalowej zyskałoby 9 milionów złotych! I następne 15-lecie byłoby wolne od bolesnych spłat.

          Poddanie się propozycji Tadeusza Mikulskiego o dwudziestoletnim finansowaniu prowadziłoby do tego, że Miasto ograniczyłoby swój rozwój karmiąc bank odsetkami przez 20 lat.

           Projekt Przewodniczącego Miasta Marka Jańca zyskał pozytywną opinię skarbnika Miasta Katarzyny Nozdryn-Płotnickiej jako realistyczny, co miało spowodować powstanie nowego projektu uchwały zaciągnięcia kredytu na okres 5 lat. Miał on również poparcie większości radnych – Stowarzyszenia dla Garwolina, i możliwość wejścia w życie 14 października .

          „Nie chciałbym przejść do historii Garwolina jako człowiek, który dobrowolnie przyczynił się do zadłużenia Miasta na 20 lat” – mówił Janiec. - „Nie mamy prawa zadłużać Garwolina na następne pokolenie, lepiej teraz zacisnąć pasa i sfinalizować budowę akwaparku zgodnie z wolą 80% mieszkańców, którzy zagłosowali w referendum za tą największą w historii Garwolina inwestycją. Uważam, że to bardzo odważna ale i odpowiedzialna decyzja, warta uratowania 9 mln zł” – powiedział mi w rozmowie przed sesją.

             Czy doszło do uchwalenia planu Przewodniczącego? NIE! Burmistrz Mikulski wycofał projekt kredytowania Miasta przez 5 lat (tylko on ma prawo inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie), i narzucił swój projekt 20-letniego kredytowania! Tak jakby przestraszył się, że dzięki pomysłowi opozycyjnego SdG Garwolin oszczędzi 9 milionów złotych! Jego argumentem jest bezpieczeństwo spłaty 20-letniego kredytu, i możliwość wykonania w najbliższym czasie niektórych inwestycji przed następnymi wyborami.

              Ja widzę to tak, że dzięki swemu uporowi burmistrz Mikulski będzie mógł przed wyborami zaproponować jednak 2 lub 3 średnie inwestycje i powiedzieć ludziom: "Proszę, pieniędzy starczyło i na basen, i na inne sprawy, tak jak obiecywałem." Tyle, że będzie to kosztowało dodatkowe 9 milionów złotych za "wygodniejszy" kredyt 20-letni!

              Radni stanąwszy przed widmem konieczności zapłacenia kar dla wykonawcy basenu musieli zaakceptować fatalny burmistrzowski projekt, przez który koszt basenu wraz z odsetkami wynieść może ponad 30 milionów złotych.

                                                                                                     Andrzej Dobrowolski, SdG

Dopisek z 15 grudnia:

20-letni kredyt okazał się kosztować 6,7 miliona złotych, więc na kredytowaniu 5-letnim Miasto zaoszczędziłoby około 5 milionów złotych.
                                                                                                                                     A.D.

.